AÖF Askerlik Tecil İşlemleri

Açık Öğretim Fakültelerinde okuyan erkek öğrencilerin a.ö.f askerlik durumu son olarak 2012 yılında düzenlenmiştir. Açık Öğretim Fakültelerinde okuyan öğrencilerin a.ö.f askerlik tecil durumları 1111 sayılı askerlik kanununun 25. Maddesinde bulunan şartlar dikkate alınarak işlemler yapılmaktadır.

1111 sayılı askerlik kanununun 25. Maddesi : “Lise veya dengi okullarla fakülte ve yüksekokullarda öğrenim görenlerin askerlikleri; bitirdiği okulun dengi veya daha aşağı seviyedeki bir öğretim kurumuna kayıt yaptırmamak, yoklama kaçağı veya bakaya kalmamak ve 29 yaşını geçmemek üzere mezun oluncaya ya da ilişkileri kesilinceye kadar ertelenebilecek.”tir.

1111 sayılı askerlik kanununun 25. Maddesini kısaca açıklayacak olursak; lise veya dengi olan fakülte ve yüksek okullarda okuyan ve 29 yaşından küçük olan herkes askerliğini tecil ettirme hakkına sahiptir. Bu açıklama ‘’A.ö.f askerlik tecil eder mi?’’ sorusuna cevap olmaktadır. Ancak Açık Öğretim Fakültesinde okuyan erkek öğrenciler için hala belli şartlar söz konusudur. Peki, bu şartlar nelerdir?

İlk olarak Açık Öğretim Fakültesinde okuyan erkek öğrenciler askerliklerini tecil ettirmek istiyorlarsa derslerinde başarılı olmalıdırlar. Çünkü 2 yıl üst üste kaldıkları zaman başları biraz ağrıyabilir. Askerliklerini tecil ettirmek adına bazı işlemler yaptırmak zorunda kalabilirler. İki yıl üst üste kalan öğrenciler için yasal kanun bu konuya da değinmiştir.

Açık Öğretim Fakültelerinde okuyan öğrencilerin askerlikle olan ilişkileri her yıl düzenli olarak ‘’ASAL’’a gönderilmektedir. Ancak bu gönderim sırasında bazı aksaklıklar ve aksilikler yaşanabilir. Bundan dolayı askerlik tecillikleri ile öğrencilerin bizzat kendileri ilgilenmeleri gerekmektedir.

Öncelikle öğrenci Açık Öğretim Fakültesine bireysel başvuru yapıp öğrenim durumu belgesi almalıdır. Öğrenci bizzat kendi Açık Öğretim Fakültesinden aldığı öğrenim durum belgesini askerlik şubesine teslim etmelidir. Ancak öğrencinin belli şartları varsa bu şartlar askerlik şubesine bildirilmelidir. Peki, bu şartlar neler?

Aöf askerlik tecil işlemleri için askerlik şubelerine bildirilmesi gerekilen durumlar; öğrencinin mezun olması, yatay veya dikey geçiş yapması, kayıt yenilemesi, ilave öğrenim süresi elde etmesi, iki yıl üst üste kalmasıdır. Bu şartları bulunan Açık Öğretim Fakültesi öğrencisi 2 ay içerisinde bağlı oldukları askerlik şubesine, öğrenci durum belgesini götürmeleri gerekmektedir. Ayrıca a.ö.f askerlik tecil ettirme süresi iki yılla sınırlandırılmıştır.

Yorumlar

Yorumlar

AÖF Askerlik Tecil İşlemleri yazısına yapılmış 2 yorum var.


Mesut kullanıcısının resmi
Mesut diyor ki:
Ara 14, 2016
Peki 4 yıllık açık ôğretimi bitirmek askerliği 6 ay yapmamı sağlar mı?
Fatih5353 kullanıcısının resmi
Fatih5353 diyor ki:
Eyl 26, 2017
evet
Yorum Yap
Aklınıza takılan bir şey mi var?
Son Yazılar
Askerlik çağına gelen ya da askere...
Askerlik, birçok kişi için kolay...
Askerlikte 3 farklı izin türü mevcuttur...
Açık Öğretim Fakültelerinde okuyan...
Mustafa Kemal’in askerlik hayatı, 1905...