Askere Giderken Alınması Gerekenler (Uzun Dönem ve Kısa Dönem)

Türk erkeğinin hayatındaki en önemli ve belki de en zorluk çektiği anlardan bir tanesi de kuşkusuz askerlik dönemleridir. Askerlik zamanlarında çekilen sıkıntıların en başında ise kuşkusuz malzeme eksikliği ve maddi sıkıntılar gelir. Bu yüzden askere giderken hazırlıklı olmak gerekir. Birçok eşyanızı askere giderken götürürseniz askerde çekeceğiniz sıkıntılar da o derece azalacak ve ihtiyacınız olan şeyler için askerdeyken ekstradan para harcamanıza gerek kalmayacaktır. 

Uzun dönem ya da kısa dönem askere gidecekler için hazırlamış olduğumuz malzeme listesini aşağıda sizinle paylaştık. Uzun dönem askerlik ile kısa dönem askerlik arasındaki tek farkın zaman olduğunu bildiğimiz için her iki döneme ait askerlerin sahip oldukları aynıdır. Bu yüzden hem kısa dönem askerlerinin hem de uzun dönem askerlerin götürmesi gereken malzemeler hemen hemen aynıdır. Kısa dönem askerlik yapacak olanların aşağıda paylaştığımız malzemelerden çok adetli olanların adetini azaltmalarında herhangi bir sakınca yoktur.

Uzun dönem ve kısa dönem askerlik yapacak olanlar için hazırladığımız asker ihtiyaç listesi şu şekildedir:

 • 3 adet Fanila: Eğer celbiniz kış dönemine denk geliyorsa ihtiyacınız olan en önemli şeylerden bir tanesi Faniladır. Ayrıca eğer soğuk bölgeye düşmüşseniz almanız gereken malzemelerin en başında gelmektedir. Sıcak  bir şehirde askerlik yapacak olsanız da bir tane almanızda fayda vardır. Çünkü gece nöbetlerine kalktığınızda hava soğuk olabilir. tedbir olarak almanızda fayda vardır diyebiliriz. 
 • 10 adet Yeşil ya da Mavi Külot: Külot renginizin bu renklerde olması önemlidir. Çünkü acemi birliğinde beyaz renk kullanmak yasaktır. Usta birliğinde kullanabilirsiniz ancak temizlik açısından da askeri renk sizin için bir avantajdır. Renk kuvvet komutanlığına göre değişir. Kuranızın düştüğü kuvvet belli olduktan sonra almanızda yarar var.
 • 10 adet Yeşil yada Mavi Atlet: Atletlerinizi kendi tercih durumunuza göre alabilirsiniz. Yakalı, kollu, kolsuz gibi istediğiniz şekilde atletlerinizi alabilirsiniz. İç çamaşırı sayınızın fazla olması, sürekli çamaşırhaneye gitmeniz gerekmez. Bu da bir üst maddedeki gibi kuvvet komutanlığına göre rengi belirlenecek giysilerden.
 • 10 Adet Bot Çorabı: Birliğinizden size çorap verilecektir. Ancak bu çoraplar hem sayı olarak hem de kalite olarak yeterli değildir. Çoraplarınızın da fazla olması sizi çamaşırhaneden olabildiğince uzak tutacaktır. Temiz çorap, askerlikte en çok ihtiyaç duyacağınız malzemelerin başında gelir.
 • 1 Adet Askılı Cüzdan: Başta paralarınız olmak üzere değerli eşyalarınızı koymak için ihtiyacınız olacak eşyadır.
 • 1 Adet Traş Çantası: Traş malzemelerinizin elinizin altında sürekli düzenli bir şekilde durması için önemlidir. Ayrıca her gün traş olacağınızı düşündüğümüzde en çok kullanacağınız malzemelerden bir tanesidir. 
 • 1 Adet Sabunluk: Eğer duş jeli kullanmıyorsanız kalıp sabunuzu koymanız için bir sabun kutusuna ihtiyacınız olacaktır. Hijyen açısından da sabun kutusu oldukça önemlidir. Çünkü duşlar da bir çok kişi duş almaktadır. Vücudunuza sürdüğünüz sabunu duşta herhangi bir yere gelişi güzel bırakmamalıısnız. 
 • 1 Adet Banyo Terliği: Yine sabunluk gibi kişisel hijyen açısından oldukça önemlidir.
 • 1 Adet Kirli ve 1 Adet Temiz Çamaşır Torbası: Temiz ve kirli elbiselerinizi muhafaza açısından lazım olacaktır. Çünkü asker dolaprlarının içi oldukça dar ve küçük olabiliyor.
 • 1 Adet Paça Lastiği: Kamuflajınızın paçalarını lastiklemeniz için ihtiyacınız olacaktır. Kamuflaşlardaki lastikler bir zaman sonra deforme olmakta ve gevşemektedir. Çok şart olmasa da isteğe göre yanınıza alabilirsiniz.
 • 1 Adet Dikiş Seti: Başkalarından dilemektense yanınızda bulundurmakta fayda olan bir eşyadır.
 • 1 Kutu Yara Bandı: Özellikle de acemi birliğinde zaman zaman ufak kazalar geçirebilir yada eğitim sırasında başınıza küçük aksaklıklar gelebilir. Bu yüzden yanınızda taşımanızda fayda vardır.
 • 1 Adet Tırnak Makası: Olmazsa olmazlardan birisi olmasına rağmen en çok unutulan eşyalardan bir tanesidir.
 • 1 Çift Kulak Tıpası: Gürültülü alanlarda kullanabileceğiniz gibi koğuşta horlayan arkadaşlarınızdan korunmak için de size yardımcı olacak bir eşyadır diyebiliriz. 
 • 5 adet Elbise Askısı: Asker dolaplarında olması gereken ancak hep eksik olan eşyalardan bir tanesi olduğu için alıp götürmenizde fayda vardır.
 • 1 Adet Çanta Kilidi-1 Adet Dolap Kilidi: Bazı birliklerde kullanmak yasak ancak götürmenizde fayda vardır.
 • 1 Adet Pudra: Herhangi bir pişik durumunda lazım olacaktır. Ayak bakımı için de oldukça gerekli.
 • 1 Adet Anatomik ya da Ortopedik Bot Tabanı: Ayaklarınız günde 13-14 saat bot içinde olacağından götürmenizde fayda vadır. 
 • 1 Adet Casio Klasik Saat:Markasını yazdık ancak elbette farklı bir marka da olabilir. Önemli olan kullanışlı ve göze batmayan özellikte bir saat olması. 
 • 1 Adet Bot Boyası ve Fırçası: Özellikle acemi birliğinde her gün botlarınızı boyama emri vardır. Yanınızda götürürseniz askerde almanıza gerek kalmayacaktır.

Yukarıda yer alan listedek malzemelerin önemli bir kısmını, acemi birliğinin ilk günlerinde yanında getirmeyenler için para toplayarak temin etme imkanı veriyorlar. Günümüzde acemi birlikleri, kişilerin askerliğe daha hızlı alışabilmesi için pek çok imkanı bulunduruyor. Acemi birliklerinde yer alan kantinlerde de bu malzemelerin önemli bir kısmı var ancak er sayısı çok fazla olduğundan sıra bulup alabilmek zorlaşıyor. O nedenle yanınızda götüreceğiniz eşyalar sizi rahatlatacaktır.

Yorumlar

Yorumlar

Askere Giderken Alınması Gerekenler (Uzun Dönem ve Kısa Dönem) yazısına yapılmış 31 yorum var.


osman4498 kullanıcısının resmi
osman4498 diyor ki:
Oca 28, 2015
askerlikle ilgili bütün sorularınız cevapları neler alıp neler almayacağınızı öğrenmek için gözet askeri malzemeye gitmenizi tavsiye ederim.İsmetiye caddesi no:17 yapıkredi karşısı Mercan
Sidar kullanıcısının resmi
Sidar diyor ki:
Nis 04, 2015
Eyvallah kardeşim çok yararlı bı konu olmuş teşekkurler hayırlısıyla ağustos ayında gideceğim :)
Salih kullanıcısının resmi
Salih diyor ki:
Ağu 22, 2016
Hadi 1 ayın kalmış asker :)
ibrahim kullanıcısının resmi
ibrahim diyor ki:
Nis 09, 2015
yardımcıoluyorsunuz gerçektende
Asker kullanıcısının resmi
Asker diyor ki:
Nis 30, 2015
Bunların hiçbirine gerek yok :)) acemi birliğine girdiğinizde zaten herşeyi fazlasıyla veriyorlar üstümde bile birşey olmasa diyeceksiniz döndüğünüzde hepsi yük oluyo kullanmadan geri getiriyorsunuz
Ferit89 kullanıcısının resmi
Ferit89 diyor ki:
May 13, 2015
Extra ben şunları aldım, yastık kılıfı, havlu, ayna, Boyunlu cüzdan, extra ayakkabı kilidi ve değiştirecek dolap kilidi, kanadı, Şampuan, sabun, deodorant, en önemlisi eczanelerden alınması gereken ayak koku ve bakteri önleyici ayak akım spreyi ve el kremi. Nöbetleri olusacak soğuktan yada kuruluştan çatlama ve yara olmaması için önemli.
XDX kullanıcısının resmi
XDX diyor ki:
Kas 18, 2015
İyi de bu kadar eşya götürücez ama ya çalarlarsa.Duyduğum kadarıyla hırsızlık çok oluyormuş.
Misafir kullanıcısının resmi
Misafir diyor ki:
Nis 28, 2016
HİÇ BİR ŞEY GÖTÜRMEYİN A dan Z ye herseyinizi TSK VERİYOR VERMEDİKLERİNİ PARANIZLA ZORUNLU ALDIRIYOR BENİM VAR ALMAM DESENİZ BİLE KABUL ETMİYOR 121. JANDARMA ER EĞİTİM ALAYINDA OLANLARI YAZDIM
burak kullanıcısının resmi
burak diyor ki:
Tem 21, 2016
suan askere giderken ne göturmelıyım
yahya kullanıcısının resmi
yahya diyor ki:
Eyl 03, 2016
Bütün sitelere baktım askere giderken ne götürelim diye her birinde farklı şeyler yazıyor birinde götür digerinde götürme yazıyor kafam karıştı bilgili birisi bi yardımcı olabilirmi
mehmet kullanıcısının resmi
mehmet diyor ki:
Eyl 18, 2016
Bence çok kalabalığa gerek yok. İhtiyaç duyulması halinde gider çarşıdan alırsınız. Ne de olsa izin diye bir şey var. Yerleşim yerinden uzaklık da önemli unsur olmalı.
Kemal kullanıcısının resmi
Kemal diyor ki:
Eki 17, 2016
Acemi birliginde carsi izni yok kardesim yemin torenine dek
teşekkürler kullanıcısının resmi
teşekkürler diyor ki:
Eki 22, 2016
süper olmuş kardeşim saolasın
ali kullanıcısının resmi
ali diyor ki:
Kas 01, 2016
arkadaşlar yazanların götürülmesi yeterlidir.. güncel...
lewent kullanıcısının resmi
lewent diyor ki:
Kas 30, 2016
Bende 10 güne teslim alllah nasip ederse Saygılar Hrrkeze hayırlı teskereler
rabia kullanıcısının resmi
rabia diyor ki:
Ara 03, 2016
Benim kardesim ocakta askere gitecek bunlari almamiz yeterlimi acaba
muharrem kullanıcısının resmi
muharrem diyor ki:
Oca 05, 2017
çok yararlı bir yazı olmuş :) :)
Serhat kullanıcısının resmi
Serhat diyor ki:
Oca 13, 2017
Bide küçük bir ayna alın yanınıza sabahları tıraş olurken boş ayna bulmak zorunda kalmazsınız çok zaman kazandırır size
Osman26 kullanıcısının resmi
Osman26 diyor ki:
Mar 10, 2017
Acemilikde çoğunu verirler götürdüğün mazlemeler birliklere uyumlu değilse hepsini nizamiyede alırlar yanınıza askılı cüzdan kilit bot boyası tırnak makası ve iğne seti alın gerisini zaten satıcaklar :) Hayırlı Teskereler (78 /3 )
Barış Bargun kullanıcısının resmi
Barış Bargun diyor ki:
Mar 13, 2017
En önemlisini alın digerlerini acemi birliğinde sonra alın 97/1
Çağlar kullanıcısının resmi
Çağlar diyor ki:
Nis 01, 2017
Çok teşekkür ederim yarcımcı olduğunuz için. Askılı cüzdan Tırnak makası 10 Tane Siyah çorap Bir kutu yarabandı 4-5 Tane Kancalı İğne Aldım yanımda allah izin verirse yarın akşama doğru saat 4:30 da teslim olucağım Tekrardan teşekkür ederim admin 97/1
Cihan kullanıcısının resmi
Cihan diyor ki:
Nis 10, 2017
Askılı cüzdan nerelerde sayılır ben bulamadım
97/3 tertip kullanıcısının resmi
97/3 tertip diyor ki:
Tem 20, 2017
Arkadaşlar hırsızlığa karşı ne gibi önlemler almamız gerekiyo
ÖMER ÖZEN kullanıcısının resmi
ÖMER ÖZEN diyor ki:
Ağu 16, 2017
BURDAKI HERSEY DEĞİŞTİ YENI ASKERIM GİYDİRMEDEYDİM. ASKERDE HAKŞ YEŞİL DIŞI ÇORAP YASAK VERILENLER VE ALINCAKLAR. VERILEN . BOT YAZLIK/KIŞLIK 1 ADET OZKAYa marka , 4 adet haki çorap iyi kalite pamuk. PİJAMA MAVİŞ POLYESTER HEMEN LEŞ OLUYOR. ACEMILIKTEN SONRA TEMIZ YENI Bİ <LMANIZI TAVSİYE EDERİM SPOR AYAKKABI BEYAZ AYAK ACITIYOR İÇİNE SİLİKON TABAN VAR AMA ACITIO. 4 TANE BXER. 1 ADET HAKİ İÇLİK.....
Doğu kullanıcısının resmi
Doğu diyor ki:
Ağu 24, 2017
Arladaşlar peki külot olayına gelirsek tamam rengini anladık da boxer giyme imkanımız varmı bildiğiniz gibi deli gibi pişik yapıyor. Birde üstüne 13-14 saat külot ile durursak öff düşünürken bile acı veriyor .)
fatih kullanıcısının resmi
fatih diyor ki:
Eyl 08, 2017
Beyaz külot goturucem ibneligine :))
Ozan kullanıcısının resmi
Ozan diyor ki:
Eki 06, 2017
Kasımda Allah'ın izniyle asker olacam dağıtım iznini kullanmayacağım oradan usta birliğe gececem bu yuzden sivil kıyafetlerimi de götürsem olur mu acemi de kendi dolabimda mi saklayacam bunları yoksa acemi bitene kadar başka yerde mi saklanacak
emre kullanıcısının resmi
emre diyor ki:
Eki 20, 2017
usta bırlıgıne gıderken neler almak gerekır arkadaslar dk yım samsun il jandarmaya dustu usta bırlıgı
Enes kullanıcısının resmi
Enes diyor ki:
Eki 23, 2017
Kardeşim bana kalırsa bot boyası tırnak makası Diş fırçası macunu Çorap 5 adet 3 boxter Şampuan Kilit 2 adet Askılı cüzdan Tıraş sorunum yok :)) Hepsi bu kadar böyle kafanıza yatarsa sizde götürün. 《Hayırlı teskereler》
askermekani kullanıcısının resmi
askermekani diyor ki:
Eki 25, 2017
arkadaşlar çok geniş askeri malzeme ürünlerine ve yeni gidecek asker adaylar için tüm bilgilere ağaşıdaki adresden bakabilirsiniz. www.askermekani.com
Kadir kullanıcısının resmi
Kadir diyor ki:
Kas 29, 2017
Nerede satılır Büyükçekmece tarafında yardımcı olurlusunuz
Yorum Yap
Aklınıza takılan bir şey mi var?
Son Yazılar
Askerlik çağına gelen ya da askere...
Askerlik, birçok kişi için kolay...
Askerlikte 3 farklı izin türü mevcuttur...
Açık Öğretim Fakültelerinde okuyan...
Mustafa Kemal’in askerlik hayatı, 1905...