Askerlik Tecil Ettirme Nasıl Yapılır?

Değerli arkadaşlar, Askerlik tecil nasıl yapılır? Öncelikle bunu sizlere açıklamak istiyoruz. Askerlik tecil ettirme yasası çıktığından itibaren, internette bir sürü dedikodu yayılmış durumdadır. Ancak internette gezinen bilgiler çöp değerinde diyebiliriz.

Sizler için askerlik tecil nasıl ettirilir? araştırdık. Yasa kabul edildiğinden bu yana, birçok vatandaşımız askerliğini tecil ettirmek için askerlik şubelerine adeta akın etmiştir. Ancak gerekli belgeleri tamamlamayan ve yeterli bilgiye sahip olmayan vatandaşlarımız tecil işlemini gerçekleştiremeden, evinin yolunu tutmuştur.

Değerli arkadaşlar öncelikle önemli bir püf noktadan bahsetmek istiyoruz. Askerlik tecil şartları için ilk önce bir askerlik şubesine gitmeniz gerekmektedir. Yasanın çıkmasıyla birlikte askerlik nasıl tecil olur? sorusu çokça sorulmaktadır.

Askerlik şubelerinin önü banka kuyruklarını aratmaz oldu. Askerlik şubesinde ki sıraya takılmamak mümkün değil, ancak en az sırası olan şubeyi bulmamız gerekmektedir. İşin püf noktası da buradadır. 

Yanlış bilinen bir bilgiyi size hatırlatmak isteriz. “Oturduğum muhite bağlı veya kütüğüme bağlı askerlik şubesine gitmeliyim”. Bu bilgi yanlıştır. Kütüğünüzün bulunduğu veya ikamet ettiğiniz bölgedeki askerlik şubesine gitmek zorunda değilsiniz. Türkiye'nin her bölgesindeki askerlik şubeleri, sizler için işlem yapabilmektedir. Ancak bu işin birazcık dezavantajı var tabiki de o muhitte oturan ve o kütüğe bağlı olan insanlara daha öncelikli sıra numaraları veriliyor. Ancak, seçmiş olduğunuz askerlik şubesi biraz kuytu bir köşedeyse, çok beklemeden şubedeki işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İstanbul'da yaşayanlar için bir hatırlatma da bulunalım. Edindiğimiz bilgilere göre, en az sıra olan askerlik şubeleri, Adalar ve Kartal'dır. Askerlik şubesine gitmeye karar verdik. Önemli olan nokta ise celp dönemlerinde şubelere gitmemeliyiz. Celp dönemlerinde askerlik şubelerine gidersek, işlemimizi gerçekleştiremeyiz. Celp dönemi olup olmadığını  MSB Asker Alma Dairesi Başkanlığı'nın internet adresine girerek öğrenebiliriz. 

Şubeye gittiğiniz zaman, sizden ilk önce telefonlarınızın kapatılması istenilmektedir. Şube size 2 adet form verecektir. Aynı formların yedekleri de mevcuttur. Asil formu ve yedek verilen 2 formu eksiksiz bir şekilde tamamlayarak teslim etmeniz gerekiyor. Eksiksiz verilen form ile sıra numarası alıyorsunuz. (Sizler için aşağıda askerlik tecil şartlarında istenilen belgelerin hepsini yazdık.)

Sıra numaranız geldiğinde hemen gidip, istenilen belgeleri eksiksiz bir şekilde teslim etmeniz gerekiyor. Size birçok soru yöneltilecektir. Hepsini cevaplamak zorunda olduğunuzu unutmayın.  “Sorular, gözlük kullanıyor musunuz? Hangi elinize daha çok hakimsiniz? Cerrahi bir operasyon geçirdiniz mi? Komando olmak ister misiniz? Kendinize güveniniz nedir? vb. sualler yöneltilmektedir.

Bu işlem yarım saatten fazla sürebilir. Size sağlık formu verilecektir. O formu aile hekiminize giderek, kilo ve boy muayenesi yaptırıyorsunuz. Doktorunuzdan gelen, “Herhangi bir sağlık sorunu yoktur.” ifadesinden sonra aile hekiminizdeki işlemi de tamamlıyorsunuz.

Onaylattığınız sağlık formunda mutlaka ''Askerliğe elverişlidir'' yazması şarttır. Bu ibarenin yazmadığı formlar geçerli sayılmayacaktır. Tamamlanan işlemleriniz ile tekrar askerlik şubesine giderek, askerliğinizi 2 sene boyunca tecil ettirmiş oluyorsunuz.

Askerlik Tecil Ettirmek İçin Gereken Belgeler

- Kimliğinizin aslı ve 4 adet Fotokopisi
- En az 3 tane vesikalık fotoğraf ( Yanınızda en az 6 adet bulundurmanızı öneririz. )
- Ehliyetiniz varsa aslı ve 2 adet Fotokopisi
- Diplomanızın aslı ve 4 adet A4 Boyutunda Fotokopisi

Askerlik Tecil İşlemleri Nasıl Yapılır, bir özet yaparsak;

- Aile hekimimizden başka almış olduğunuz sağlık raporu, askerlik şubeleri tarafından kabul edilmemektedir.
- Kütüğünüzün bağlı olduğu ve ikamet ettiğiniz muhitte ki askerlik şubelerine gitmek zorunda değilsiniz. Bütün askerlik şubeleri sizi kabul edecektir.
- Askerlik şubelerin celp dönemlerine dikkat etmeniz gerekiyor. Celp dönemlerine denk geldiğinizde işlemleriniz oldukça uzayacaktır. Celp dönemlerini yukarda vermiş olduğumuz adresten takip edebilirsiniz.
- Belgelerinizin eksiksiz olduğundan emin olun ve belgelerinizin fotokopisi mutlaka sizde bulunsun.

Yorumlar

Yorumlar

Askerlik Tecil Ettirme Nasıl Yapılır? yazısına yapılmış 90 yorum var.


alper kullanıcısının resmi
alper diyor ki:
Haz 23, 2015
Merhabalar!Askerliğinizi 38 yaşana kadar erteleme (Tecil) işlemleri için yardımcı olabiliriz.mitotoi group.Bilgi için mitotoi@gmail.com Saygılarımla
Misafir kullanıcısının resmi
Misafir diyor ki:
Haz 13, 2016
nasıl olacak o iş?
Damla kullanıcısının resmi
Damla diyor ki:
Kas 02, 2016
Yardımcı olur musunuz
Hakan kullanıcısının resmi
Hakan diyor ki:
Mar 13, 2017
Nasıl yapacaksınız
Fatih TÜRKERİ  kullanıcısının resmi
Fatih TÜRKERİ diyor ki:
Oca 31, 2018
Nasıl olucak o iş
Ozmen3855@gmail.com kullanıcısının resmi
Ozmen3855@gmail.com diyor ki:
Şub 23, 2018
Yardımcı olabilir misiniz Gmail adresime yazın
Can kullanıcısının resmi
Can diyor ki:
Tem 31, 2015
Arkadaslar 30.7.15 te tecil ettirdim sadece diplomanizi 3 adet fotokopisi yeterli evrak olarak. Oradan bir belge veriyorlar onu aile hekimine imzalatiyorsun. Geri goturuyorsun subeye islem bitiyor.bende boyle oldu en azindan
Misafir kullanıcısının resmi
Misafir diyor ki:
May 27, 2016
cok bekletiyorlarmı
memet kullanıcısının resmi
memet diyor ki:
Tem 15, 2016
Brb can abi tasikname olsa olur mu
Murtaza kullanıcısının resmi
Murtaza diyor ki:
Ağu 31, 2015
Diploma yok fakat mezun olduğumuza dair bir belge getirirsek tecil edilirmi acil cevap
enesylmz123 kullanıcısının resmi
enesylmz123 diyor ki:
Eyl 02, 2015
Merhaba. Ben 19 yaşındayım. Evliyim bir oğlum var. Eşimi ve oğlumu bırakıcağım kimsem yok. Bu sebeple biraz daha para biriktirene kadar askerliğimi tecil ettirmem gerekiyor. Çok yoğun çalışıyorum. Sadece sınavlara girerek askerliğimi tecil ettire bilirmiyim ? Lise 2 terkim buarada. Bilgilendirirseniz cok mutlu olurum. benim için çok önemli.
Hüseyin kullanıcısının resmi
Hüseyin diyor ki:
Eyl 09, 2015
Lise mezunu olsaydınız 3 yıl tecil etirebilirdiniz acıkdan liseye devam edin.
Ahmet3737 kullanıcısının resmi
Ahmet3737 diyor ki:
Ağu 28, 2017
Tecil ettirmek için sadece lise mezunu olmak yeterli mi üniversite okumadan lise diplomasıyla tecil yapılabiliyor mu
beratt kullanıcısının resmi
beratt diyor ki:
Ara 22, 2016
Kardeş bende seninle aynı durumdayım önce açık öğretimden okuyor belgesi alıcaksın ondan sonra askerlik şubesi ne gidip tecil ettirticeksin zaten öğrenci oluğun için 2 sene uzatabilirsin ama belkide 4 sene verirler bana 2 sene verdiler kaydım 4 senedir olduğu için belkide eğer sende sana verilen sürede lise diploması alırsan 2 sene daha uzatıyorsun
mbe kullanıcısının resmi
mbe diyor ki:
Oca 18, 2017
Baska ne lazim
caner kullanıcısının resmi
caner diyor ki:
Ara 27, 2016
ukraynada.com yurtdışında çalışma izni alarak 38 yaşına kadar erteleyebilirsiniz
Rustem celik kullanıcısının resmi
Rustem celik diyor ki:
Eyl 14, 2015
Iyi gunler ben bakaya düsmus durumdayim. Odemem gereken kredi taksitlerim oldugu icin askerligimi erteletmeyi dudunuyordum. Saglik raporu ile ne kadar ertelenir. Devlet memuruyum onu da belirteyim. Ne yapmam lazim bi yolu var mi? rustem_celik_rc@hotmail.com yanitlarsaniz cok mimnettar olurum.
Erkan kullanıcısının resmi
Erkan diyor ki:
Eki 14, 2015
Ben busene liseyi bitirdim 12.091996 dogumluyum.ve hic bir universiteye yerlesmedim seneye baslicam.nasil tecil ettirebilirim.. ACILL
komutan  kullanıcısının resmi
komutan diyor ki:
Oca 23, 2016
dogru askere
Uğur kullanıcısının resmi
Uğur diyor ki:
Oca 26, 2016
Benim bildiğim 2 sene tecil hakkı var
Serkan kullanıcısının resmi
Serkan diyor ki:
Oca 28, 2016
kardeş lise diplomanla tecil oluyor 2 sene.
Misafir kullanıcısının resmi
Misafir diyor ki:
Eki 18, 2016
Bn onlisans mezunuyum bu yilin sonum da tecilm bitiyr. Askeriyeye gitsem uzatabilirmiym Onumzdeki yil sinavlarina hazirlanacm.acaba yapabilirmigm
Misafir kullanıcısının resmi
Misafir diyor ki:
Eki 29, 2015
3 yıllık tecil hakkımı kullandım yaşım 26 yaşındayım bir kez daha tecil hakkımı kullanmak istiyorum ewliyim maddiyattan dolayı gidemiyorum o yuzden askere gidemiyorm çarezzim yardım olurmusuz nasıl çaresi olur bunn
fedayi  kullanıcısının resmi
fedayi diyor ki:
Eki 30, 2015
Abi ben muane oldum tescil etme sansm varmı daha
Tuncay kullanıcısının resmi
Tuncay diyor ki:
Kas 04, 2015
Ben yeni tecil edecemde askeri subeye gitsem onlar gerekli evraklari getirdiye soyluyolarmi yoksa biz oncaedenmi hazirliyoruz
emre kullanıcısının resmi
emre diyor ki:
Oca 31, 2016
önceden hazırlaman gerekiyor, hazırlamadan gidersen boştan yere gitmiş olursun
Misafir kullanıcısının resmi
Misafir diyor ki:
Kas 09, 2015
ben üniversite öğrencisiyim ama hazırlıktan kaldım o yüzden bu sene evde çalışıp muafiyete giripseneye devam etmeyi düşünüyorum öğrenci belgesi aldığımda devamsızlık problemi vardır yazacaktır bu tecil ettirmede sorun olur mu
erdem kullanıcısının resmi
erdem diyor ki:
Kas 09, 2015
Ben aciktan okuyorum askerligi ⁴ yil tecil ettirdim mezun olamazsam tekrardan beddelli icin tecil etirebilirmiyim
Sefa kullanıcısının resmi
Sefa diyor ki:
Ara 08, 2015
Kardes bende 2015 mayısta tecil ettirdim disardan okuyorum benimdemi 4yil tecil oldu kagitta 2020 ye kadar tecil felan yaziyodu yoksa hersene tecilmi ettizcez
delisoru kullanıcısının resmi
delisoru diyor ki:
Oca 07, 2016
Öğrenci durumumuz silik olsada tecil ettirebiliyormuyuz
sefa ysn kullanıcısının resmi
sefa ysn diyor ki:
Oca 10, 2016
askerlik şubesi kabul etmiyor sanırım. benimkide silik pazartesi günü götürcem kabul ederlerse etmezlerse 26 ocakta kayıt yenileme var onu yaptırıp getirsem kabul edermiisniz diye sorcam inşallah kabul ederler.
Emre Can  kullanıcısının resmi
Emre Can diyor ki:
May 30, 2016
Kardeşim bende geç kaldım kayıt yenileme işlemleri ne zaman askerlik 2 ay sonra gitmem gerekicek 3 ay sonrada kayıt yenileme işlemleri var diyelim ne yapıcam
umut kullanıcısının resmi
umut diyor ki:
Haz 06, 2016
Gelen askerlik kagidinda ne zamana kadar tecil yada yoklamaya yapiniz yaziyor #emre can
mert kısa kullanıcısının resmi
mert kısa diyor ki:
Kas 22, 2015
2 yıllk üniversiteyi yeni bitirdim ve çalışmam gerektigi için askerligi tecil ettirmek istiyorum tekrar bi egitim kurumuna yazılmadan askerligi tecil ettirebilir miyim
konia kullanıcısının resmi
konia diyor ki:
Ara 11, 2015
fakülte mezunuyum 2 yıl tecil hakkım bıtecek agustosta yuksek lısans dışında tecil etme sansım var mı
Ali kullanıcısının resmi
Ali diyor ki:
Ara 31, 2015
Arkadaslar 96 mayis dogumluyum lise yeni bitti universteye hazirlaniyorum en son ne zaman tecil ettitebilirim lutfen yardımmmmm !!!!!
ahmet kullanıcısının resmi
ahmet diyor ki:
Oca 03, 2016
Lütfen yardımcı olun ben 96 ekim doğumluyum liseden yeni mezun oldum üniversite sınavına hazırlanıyorum. Bu arada açıktan Üniversitede okuyorum. 2016 Ekim de 20 yaşında olucam. Nasıl ve nezaman TECİL ettirmem gerekiyor
Rüstem kullanıcısının resmi
Rüstem diyor ki:
Oca 04, 2016
Merhaba 10.01.1996 dogumluyum açık ögretim lisesinde kayıtım var askerligi mi 1 sene kadar tecil ettirmek istiyorum nasıl bir yol izlemem gerekiyor benim için çok önemli bir zaman çünkü.
sercan demirci kullanıcısının resmi
sercan demirci diyor ki:
Oca 25, 2016
Arkadaslar liseden mezun oldum 2yil tecil ettirdim tecilim doldu tekrar tecil edittirebilirmiyim lutfen yardimci olun eve askerlik kagidi geldi
Alper kullanıcısının resmi
Alper diyor ki:
Şub 10, 2016
Bn 3 gundur asker kacağiyim tecil ettirme hakkim varmi
Gökhannn8998 kullanıcısının resmi
Gökhannn8998 diyor ki:
Mar 05, 2016
Ben yoklamaya girdim fakat tecil ettirmek istiyorum bu mumkun mu
elif kullanıcısının resmi
elif diyor ki:
Mar 29, 2016
Sevgilim askerilgini tecil ettirmek istiyor 1996 doğumlu cirqkliga yazilsa tecil olur mu
fuat kaya kullanıcısının resmi
fuat kaya diyor ki:
May 03, 2016
Askerliğinizi tecil ettirmek mi istiyorsunuz ? Müjde hem uzaktan okuyup üniversite mezunu olabilir hem de askerliğinizi tecil ettirebilirsiniz!! Detaylı bilgi almak için başvuru formunu doldurmanız yeterli. http://www.tr-maupuniversity.com/basvuru.html
Misafir kullanıcısının resmi
Misafir diyor ki:
May 27, 2016
diploma yok ögrenci belgisi olurmu
Samet  kullanıcısının resmi
Samet diyor ki:
Haz 02, 2016
Birsey sorucam ben 92 Doğumluyum ve suan açık liseden devam ediyorum normalde askere gitmem ve muayene olmam gerekiyordu ama ben yaptırmadım acıktan okuyorum diye hala tecil ettirme hakkım var mı birisi yardımcı olabilir mi?
ferhat kullanıcısının resmi
ferhat diyor ki:
Haz 03, 2016
Askerlik subeye gttm randevu aldnmi dye srdu gvnlk bn de yok dedim sonra tarih verdi tecil etrcktm olmdi ama bnden sonra gden arkds tecil ettrdi
Mesutsahin kullanıcısının resmi
Mesutsahin diyor ki:
Tem 07, 2016
Abi ben yeni evliyim esime bakcak kimse yok askere bir ay kaldi ne yapcam bana yardimci olursaniz sevinirim selmavural2525@gmail.com bana bir yardimci olun
ramazan kullanıcısının resmi
ramazan diyor ki:
Tem 09, 2016
Merhaba ben aol’de okuyorum 31-12-2016 teciliyim AOL okuduğum dönem 11 toplam dönem 13 yazıyor 2017 bi daha askerliğimi tecil edebilirmiyim Yardımcı olursanız sevinirim Tşklr
hakan  kullanıcısının resmi
hakan diyor ki:
Tem 12, 2016
Açıktan okuyorum liseyi belge yok gidip öğrenci belgesi mi almam lazım ?
Oo kullanıcısının resmi
Oo diyor ki:
Tem 30, 2016
ARKADAŞLAR BENİM ŞUBAT 2017YE KADAR TECİLİM VAR LİSE OKUYORUM ÜNİVERSİTE SINAVINA GİRDİM AMA BARAJI GEÇEMEDİM 1 SENE DAHA HAZIRLANIP GİREMEZMİYİM TECİL OLMUYORMU

Sayfalar

Yorum Yap
Aklınıza takılan bir şey mi var?
Son Yazılar
Askerlik çağına gelen ya da askere...
Askerlik, birçok kişi için kolay...
Askerlikte 3 farklı izin türü mevcuttur...
Açık Öğretim Fakültelerinde okuyan...
Mustafa Kemal’in askerlik hayatı, 1905...