Askerlikte İlk Gün

Hiç kuşkusuz her erkeğin hayatında askerlik unutulmaz bir yere sahiptir. Bir misyon, kutsal bir görev ya da kimilerine göre bir zorunluluktan ibaret olan askerlik her Türk vatandaşının yapmakla yükümlü olduğu bir hizmettir.

Ülkemizde askerlik, uzun dönem er ve yedek subaylar için 12 ay, kısa dönem er/erbaş olarak ise 6 ay olarak yapılmaktadır.

Bu yazımızda askerlikte ilk gün, askerlikte ilk gün ne yapılır gibi sık sorulan sorular hakkında cevaplar yer almaktadır.

Askerlikte ilk gün ne yapılır? Askere gitmeden önce ön hazırlık nasıl yapılır?

Askerlik yapacağınız yer belli oldu ve birliğinize teslim olmaya gidiyorsunuz. İlk yapmanız gereken askerlik yapacağınız bölgenin bir araştırmasını yapmak ve ihtiyaçlarınızı belirlemek olmalıdır. Sizler için askerlikte ilk güne özel aşağıda ihtiyaç listesi yer almaktadır. Bu listeyi kendinize göre düzenleyebilirsiniz.

Yanınıza mutlaka traş takımı ve yedek jiletler almayı unutmayın. Ayrıca havlu, sabun ve diş fırçasına emanet alıp kullanabileceğiniz şeyler olmadığı için ihtiyacınız olacaktır. Askeriyede kullanacağınız ve uzun süre ayaklarınızı koruyacak olan postalların ayaklarınızı tahriş etmemesi ve kötü kokuya neden olmaması için talk pudrası bulundurmayı unutmayın.

Küçük ama önemli detayları içeren kulak pamuğu, tırnak makası, cilt kremi, tuvalet kağıdı, asma kilit ( dolabınız için) eşorfman ve spor ayakkabısı, bere, terlik ve telefon kartınızı yanınızda bulundurmalısınız.

Not: Son yıllarda bir askerin ihtiyacı olabilecek birçok araç ve gereç askeri kışlalardan temin edilebilmekte. Fakat bazı bölgelerde hazırlıksız yakalanmanız mümkün.

Askeri yaşam, askerlikte ilk gün nasıldır?

Bir asker adayı için birliğe teslim olduktan sonra ilk gün uyum dönemi olarak adlandırılabilir. Kendinizi yalnız hissetmeniz mümkündür. Ancak korkmayın! Aynı durumda olan sizin gibi birçok asker adayı da mevcut.

Kışlaya teslim olma gününüze göre en geç giriş süreniz 17:00 olacaktır. Sizi kapıda genellikle bir astsubay ve er karşılayacak gerekli evrak kontrolü ve arama yapıldıktan sonra diğer erlerle birlikte işlemlerinizin tamamlanacağı karargah binasına yönlendirileceksiniz. İşlemlerinizin tamamlanmasına müteakip eğitimizden sorumlu olan subayla birlikte koğuşlarınıza dağılacaksınız.

Koğuşlarda genellikle yatak seçimi askere bırakılmasa da size kalması durumunda üst ranzayı seçmeniz yararınıza olacaktır. Ayrıca eşyalarınızın ortada olmamasına ve dolabınızın kitli olmasına da dikkat etmeniz gerekecektir. Üniformanız ve botlarınız size teslim edildiğinde bedenize ve ayağınıza uygun olmasına dikkat edin. Unutmayın, tüm gün üzerinizde taşıyacağınız bu eşyaların dar ya da küçük olması sizi rahatsız edecektir.

Askeriyede ilk gün ve sonrasında uyulması gereken kurallar nelerdir? Nelere dikkat etmeliyim?

Bir asker için içtimalar askerlikte dikkat edilmesi gereken en önemli hususlarından birisini oluşturur. İçtimalara vaktinde gelmeniz, etrafınızda komutanlar varken dikkatli olmanız, gönüllü olmanız askerliğin temel unsurlarıdır. Ayrıca talim, terbiye ve günlük çizelge konusunda bilgi almayı unutmayın.

Yorumlar
Yorum Yap
Aklınıza takılan bir şey mi var?
Son Yazılar
Askerlik çağına gelen ya da askere...
Askerlik, birçok kişi için kolay...
Askerlikte 3 farklı izin türü mevcuttur...
Açık Öğretim Fakültelerinde okuyan...
Mustafa Kemal’in askerlik hayatı, 1905...