Bedelli Askerlik Nedir? Nasıl Başvurulur? Şartları Nelerdir?

Askerlikle ilgili pek çok bilgiye burada yer veriyoruz. Bunlardan en çok beklenen ve merak edilen konulardan birisi de bedelli askerlik idi. Bu yazımızda bedelli askerlik nedir ve bedelli askerliğe nasıl başvurulur gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Öncelikle Bedelli Askerlik; zorunlu askerlik hizmetini, devletin bedelli askerlik yapılmasına karar vereceği dönemde belirlediği ücretin ödenmesi koşuluyla askerlik hizmetinin yapılmış sayılması anlamına gelir. Bedelli askerliğe başvurabilmek için dönemsel olarak değişmekle birlikte, çeşitli yaş ve ücret şartları getirilir. Aslında yurtdışında, yasaların koyduğu alt sınır süresince yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için her zaman mevcut olan bedelli askerlik hizmeti, Türkiye içinde yaşayan asker adayları için de bu dönemlerde devreye alınır.

Bedelli askerlik uygulaması, genellikle ordunun ve devletin maddi kaynak sağlaması ve bireylerin mevcut işlerini kaybetmemesini sağlamak için yapılır. Bedelli askerlik şimdiye kadar kaç defa çıktı sorusunu soruyorsanız; tarihimizde yakın dönemde 1987, 1992, 1999 ve 2011 yıllarında çıkmıştır. 2015 yılında çıkması da gündemdedir. 2011 yılında yapılan bedelli askerlik uygulaması 30 yaş ve 30 Bin TL ücrete tabii olarak yapılmıştır. Yeni çıkacak bedelli askerlik kanununa göre ise 1 Ocak 1988 tarihinden önce doğanlar ve 18.000 TL ödeyecekler bedelli askerlik hizmetinden yararlanabilecektir (değişebilir).

Bedelli askerlik haberlerinin medyada yer almaya başlaması ile birlikte, bu uygulamayı bekleyen asker adayları da bütçe ayarlama telaşına girdiler. Bunun üzerine pek çok banka bedelli askerlik kredisi adı altında çeşitli kampanyalar başlattı. 2015 yılında yapılacak bedelli askerlik uygulamasının ödemesinin peşin mi taksitle mi yapılacağı ise adayların merakla beklediği konuların başında yer alıyor.

Bedelli askerlik başvurusu nasıl yapılır merak edenler için 2011 yılında yapılan uygulamayı örnek alırsak; Askerlik şubeleri, konsolosluklar ya da cumhuriyet savcılıklarına adaylar şahsen müracaat ederler ve bedelli askerlikten yararlanma şartlarını taşıdığı tespit edilenlere bir ödeme belgesi verilir. Askerlik yükümlüleri, askerlik şubesinden verilen bu ödeme belgesiyle, bankaya ilgili bedelin ödemesini yapar ve dekontu başvuruda bulunduğu makama tekrar teslim ederler. Bu işlemin tamamlanmasının ardından başvuru formu doldurularak askerlik yükümlüsüne imzalatılır. Bedelli askerlik hizmetinden, cezaevinde bulunan ve şartları sağlayan adaylar da yararlanabilir. Bu kişiler de müracaatlarını cezaevi müdürlüklerine yaparlar.

Yine 2011 yılında çıkan Bedelli Askerlik kanununu baz alırsak; Fiilen askerlik görevine başlayanlar bedelli askerlikten yararlanamazlar. Ancak eğer askerlik hizmeti için başvuru yapmış olmanıza rağmen henüz resmi olarak birliğinize katılıp askerlik hizmetine başlamadıysanız yine de bedelli askerlik uygulamasından yararlanabilirsiniz.

Eğer bir hastanede doğmayıp evde doğduysanız ve kemik yaşınızın tespit edilmesi için mahkemeye başvurduysanız dahi, askerlik çağına girdikten sonra yapılan yaş değişiklikleri askerlik işlemlerinde dikkate alınmayacaktır.

Bedelli askerlik nasıl yapılır ve daha fazlası ile ilgili sorularınız varsa aşağıda ekleyebilir, yorumda bulunabilirsiniz.

Yorumlar
Yorum Yap
Aklınıza takılan bir şey mi var?
Son Yazılar
Askerlik çağına gelen ya da askere...
Askerlik, birçok kişi için kolay...
Askerlikte 3 farklı izin türü mevcuttur...
Açık Öğretim Fakültelerinde okuyan...
Mustafa Kemal’in askerlik hayatı, 1905...