Mustafa Kemalin Askerlikte Görev Aldığı Yerler

Mustafa Kemal’in askerlik hayatı, 1905 ile 1918 yılları arasında geçmiştir. 11 Ocak 1905’de kurmay yüzbaşı rütbesiyle Akademiyi tamamlayarak 1905-1907 yılları arasında Şam’da 5. Orduda görev yaparak başladı.

1906 Ekiminde Şam’da arkadaşları ile Vatan ve Hürriyet adında bir cemiyet kurdu. Staj sebebiyle gezdiği yerlerde gittiği yerlerde fikirlerini ordu subaylarına aşıladı. Askerlik yönünden yüksek kabiliyetini de göstererek Dürzî isyanın bastırılmasında bulundu. Vatan ve hürriyet fikirlerinin orada kolaylıkla yayılacağını bildiği için gizlice Selanik’e gitti ve cemiyetin bir şubesini kurdu. 1907 yılında ise Kıdemli Yüzbaşı (Kolağası) oldu.

Mustafa Kemal’in Askerlikte Görev Yaptığı Yerler; 19 Nisan 1909 tarihinde İstanbul’a Harekât Ordusunda Kurmay başkanlığında görevini aldı. Daha sonrasında 3. Ordu Kurmaylığı, 3. Ordu Subay Talimgâhı Komutanlığı, 5. Kolordu Kurmaylığı, 28. Piyade Alayı Komutanlığı görevlerinde bulundu.

1911’de İstanbul’da Genel Kurmay Başkanlığı emrinde çalışmaya başladı. Aynı yılda İtalyanların Trablusgarp’a hücumuyla başlayan savaşta bir grup arkadaşı ile birlikte Derne ve Tobruk’ta görevde bulundu. Tobruk savaşını kazandı. Bir yıl sonra Derne Komutanlığına getirildi.

Mustafa Kemal'in askerlikte görev aldığı yerler bunlarla da sınırlı değildi. 1912 Ekiminde Balkan Savaşı başladığında Bolayır ve Gelibolu’daki birlikler ile birlikte savaşa dâhil oldu. Edirne ve Dimekota geri alındığı zamanlarda çok büyük hizmetleri oldu. Sofya Ateşe militerliğine atandı. Sofya Ateşe militerliğinde görev yaparken 1914 yılında Yarbaylığa yükseldi. 19. Tümeni kurmak için Tekirdağ’a göreve gönderildi.

Çanakkale Geçilmez : Birinci Dünya Savaşı’nda Mustafa Kemal Çanakkale’de kahramanlık destanı yazarak İtilaf Devletlerine ‘’Çanakkale geçilmez’’ dedirtti. Çanakkale Savaşlarından sonra 1916’da Diyarbakır ve Edirne’de görev aldı.

1 Nisan 1916 tarihinde tümgenerallik rütbesine atandı. Rus kuvvetleriyle savaşarak Bitlis ve Muş’un geri alınmasında çok büyük katkıları bulundu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk: 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Samsun’a 9. Ordu Müfettişi olarak çıktı. 22 Nisan 1919 tarihinde Amasya’da yayımlanan genelge ile ‘’Milletin istiklalini yine milletin azim ve kararını kurtaracağını’’ ilan ederek Sivas Kongresini toplantı için çağırdı. Meclisin Türk Kurtuluş Savaşı’nı başarı ile yönetmesi ve yeni Türk devletinin kuruluşunu da hızlandırdı. 13 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyet kabul edildi. Mustafa Kemal Atatürk oy birliği ile Cumhurbaşkanı seçildi.

Yorumlar

Yorumlar

Mustafa Kemalin Askerlikte Görev Aldığı Yerler yazısına yapılmış 1 yorum var.


sinem kullanıcısının resmi
sinem diyor ki:
Kas 28, 2016
Çok güzel şeyler yazılmış
Yorum Yap
Aklınıza takılan bir şey mi var?
Son Yazılar
Askerlik çağına gelen ya da askere...
Askerlik, birçok kişi için kolay...
Askerlikte 3 farklı izin türü mevcuttur...
Açık Öğretim Fakültelerinde okuyan...
Mustafa Kemal’in askerlik hayatı, 1905...